Rådhuslunden
2765 Smørum 1 værelse 44 m2
Venteliste
Boligudgifter
Husleje pr. måned
4.470 kr.
Indskud
20.836 kr.
Forbrugsafgifter pr. måned
1.014 kr.
Depositum
0 kr.
Boligstøtte
På borger.dk kan du beregne om du kan få boligstøtte til denne bolig.
Gå til borger.dk's beregnerDen viste boligudgift er den aktuelle.
Der kan ske ændring af huslejen ved genudlejning
Den viste boligudgift er den aktuelle.
Der kan ske ændring af huslejen ved genudlejning
4.470 kr. Pr. md
Skriv mig opOm boligen
Boligtype
Familiebolig
Opførelsesår
2018
Beliggenhed
Rådhuslunden 7, 2765 Smørum
Udlejer
Vores Bolig
Ejer
Vores Bolig
Husdyr
Alle husdyr tilladt
Boliger af denne type hos udlejer
1 Familiebolig
Byggeritype
Etage
Ledige af denne type hos udlejer
Ingen ledige
Handicapvenlighed
Øvrig info
-
Opskrivning
Klik på den blå knap for at gå til opskrivning ved Vores Bolig. Hvis der står 'Skriv mig op ved udlejer' på knappen betyder det, at Vores Bolig ønsker at modtage ønsker om opskrivning via deres eget website. Du vil i så fald blive sendt videre til Vores Boligs hjemmeside. Hvis der står 'Kontakt udlejer' på knappen betyder det, at Vores Bolig foretrækker at modtage ønsker om opskrivning via email. Du vil i dette tilfælde kunne skrive til Vores Bolig via en kontaktformular.
Gebyr for Gebyr Udefrakommende kr. 190,00 Boende kr. 190,00 Ajourføring kr. 190,00
Opskrivningsregler
Den valgte bolig er en familiebolig. Udlejning af almene familieboliger sker efter venteliste, og en ledig bolig skal tilbydes den, som står øverst på ventelisten, forudsat den pågældende husstand opfylder evt. krav til størrelse og sammensætning. Kontakt evt. boligorganisationen for de nøjagtige opskrivningsregler.
-
Ventetid
Det er ikke muligt at angive en egentlig ventetid, da der er mange ting, der spiller ind. Fx kan man i nogle afdelinger komme først i køen, hvis man er i en bestemt situation, og dermed få en bolig hurtigere end ellers. Det kaldes for fleksibel udlejning.
-
Om ejendommen
Afdeligens navn
0834, Rådhuslunden
Om afdelingen
SMØRUM&RÅDHUSGRUND
&
86 familieboliger
&
Boligselskabet Rosenvænget har opført 86 nye, moderne familieboliger på og omkring det tidligere rådhus i Smørum.
Byggeriet er kendetegnet ved, at der er lagt vægt på høj boligkvalitet og lavt energiforbrug. Boligerne er alle moderne indrettet og mange er indrettet med sammenfoldelige skillevægge samt et fleksibelt rummøbel, hvor de kommende beboere selv kan bestemme hvordan lejligheden indrettes og bruges. Hermed kan boligerne i endnu højere grad rumme familier og mennesker hvis behov for plads og rum ændrer sig med tiden.
De nye modulopbyggede boliger udenfor selve rådhuset bliver opført efter Passivhus-standard hvor lavt energiforbrug og godt indeklima er i fokus.
Boligerne i det eksisterende rådhus overholder de skrappe krav til BR2015-byggeri og er også designet med fokus på godt indeklima.
&
Boligerne ligger lige ved siden af Smørum Centeret&med&nem adgang til diverse indkøbs muligheder. Ligeledes findes idrætshallen lige i nærheden i gå afstand.Afdelingen består af
86 Familieboliger
0 Ungdomsboliger
0 Ældreboliger
0 EnkeltværelserBeliggenhed
Rådhuslunden 7, 2765 Smørum
Internetforbindelse
Ja
Antenneforening
Ja
Vaskeri
Nej
Porttelefon
Nej
-
Boligorganisationen
Udlejer
Vores Bolig
Oldenburg Allé 3
2630 TaastrupVores Bolig har boliger i disse postnr/kommuner
2750 Ballerup
3600 Frederikssund
3300 Frederiksværk
3390 Hundested
3250 Gilleleje
3200 Helsinge
3210 Vejby
3220 Tisvildeleje
3370 Melby
3660 Stenløse
2765 Smørum
2740 Skovlunde
Antal boliger
3.286
Telefon
76646464
Antal afdelinger
31
Boligorganisationen råder over
2.539 Familieboliger
104 Ungdomsboliger
643 Ældreboliger
0 EnkeltværelserOm boligorganisationen
Boligselskabet Rosenvænget blev stiftet den 26. juni 1950 som en følge af manglen på boliger - især Frederikssund sygehus havde behov for boliger for at kunne tiltrække personale til sygehuset.
I 1949 var der ført forhandlinger mellem bestyrelsen for Frederikssund Sygehus, Frederiksborg Amt, Frederikssund Kommune, Dansk Boligselskab af 1945 og ministerierne om eventuelt at stifte et boligselskab til opførelse af boliger for sygehuspersonale og private.
Allerede her optræder navnet Rosenvænget.
Nøglepersonerne var sygehusinspektør Henry Jørgensen, borgmester Carl Bruun og byrådsmedlem, fhv. borgmester og forretningsfører for Dansk Boligselskab af 1945 Emil Retoft.
Sygehuset tegnede sig fra starten for leje af 22 lejligheder og 18 enkeltværelser i byggeriet, hvilket fremgår af skødet på købet af det nødvendige jordstykke.