
Frydenhøjparken
2650 Hvidovre 1 værelse 24 m2
Venteliste
Boligudgifter
Husleje pr. måned
1.940 kr.
Indskud
5.470 kr.
Forbrugsafgifter pr. måned
896 kr.
Depositum
0 kr.
Boligstøtte
På borger.dk kan du beregne om du kan få boligstøtte til denne bolig.
Gå til borger.dk's beregnerDen viste boligudgift er den aktuelle.
Der kan ske ændring af huslejen ved genudlejning
Den viste boligudgift er den aktuelle.
Der kan ske ændring af huslejen ved genudlejning
1.940 kr. Pr. md
Skriv mig opOm boligen
Boligtype
Ungdomsboliger
Opførelsesår
1978
Beliggenhed
Frydenhøjparken 253, 2650 Hvidovre
Udlejer
Andelsboligforeningen Frydenhøjparken
Ejer
Andelsboligforeningen Frydenhøjparken
Husdyr
Alle husdyr tilladt
Boliger af denne type hos udlejer
9 Ungdomsboliger
Byggeritype
Etage
Ledige af denne type hos udlejer
Ingen ledige
Handicapvenlighed
Øvrig info
-
Opskrivning
Klik på den blå knap for at gå til opskrivning ved Andelsboligforeningen Frydenhøjparken. Hvis der står 'Skriv mig op ved udlejer' på knappen betyder det, at Andelsboligforeningen Frydenhøjparken ønsker at modtage ønsker om opskrivning via deres eget website. Du vil i så fald blive sendt videre til Andelsboligforeningen Frydenhøjparkens hjemmeside. Hvis der står 'Kontakt udlejer' på knappen betyder det, at Andelsboligforeningen Frydenhøjparken foretrækker at modtage ønsker om opskrivning via email. Du vil i dette tilfælde kunne skrive til Andelsboligforeningen Frydenhøjparken via en kontaktformular.
Opskrivningsregler
Den valgte bolig er en ungdomsbolig. Hvis du ønsker at søge en ungdomsbolig, skal du være under uddannelse, være i lære, i praktik, trainee eller have en elevplads. Eller du skal have såkaldt særligt behov. Kontakt evt. boligorganisationen for de nøjagtige opskrivningsregler.
-
Ventetid
Det er ikke muligt at angive en egentlig ventetid, da der er mange ting, der spiller ind. Fx kan man i nogle afdelinger komme først i køen, hvis man er i en bestemt situation, og dermed få en bolig hurtigere end ellers. Det kaldes for fleksibel udlejning.
-
Om ejendommen
Afdeligens navn
Frydenhøjparken
Om afdelingen
Om Frydenhøjparken
Frydenhøjparken er en rækkehusbebyggelse beliggende i Hvidovre kommunehttp://www.hvidovre.dk/, i et grønt, fredeligt og familievenligt område.
Bebyggelsen består af 112 rækkehuse med 6 forskellige typer/cm58, store og rummelige familieboliger. Endvidere er der 12 enkeltværelser, fordelt i 3 rækkehuse.
Der er få minutters cykeltur til Vestvolden, Brøndbyskoven eller den gamle Avedøre Landsby. Køge Bugt Strandpark, Kunstmuseet Arken og Hvidovre Lystbådehavn med de mange bade- og sejlmuligheder ligger ca. 10 minutters cykeltur derfra.
Der ca. 5 minutters gang til busstoppesteder, og ca. 10 min. til nærmeste S-togsstation.
Der er del ventetid på en bolig i Frydenhøjparken, 2, 4 og 5 rums boliger bliver primært udlejet internt og der er ca. 5 års ventetid på en 3 rums bolig.
Bemærk at Hvidovre kommune skal godkende alle lejere.
Hvem er vi?
Frydenhøjparken er en almen andelsboligforening der ligger mellem Gammel Køge Landevej og etagebebyggelsen Egevolden. Indkørsel til området sker via Østre Strandvej, og der er lukket for gennemkørende trafik. En lydvold skærmer mod trafikstøj fra Gl. Køge Landevej.
Kommune
Hvidovre
Type
Rækkehuse
Antal rum
2 - 5
Husleje
Huslejen afhænger af boligtypen/cm58.
Udgifter til levering af Hybridnettets signaler til radio- og TV-modtagelse, samt Copy-Dan opkræves særskilt af TeleDanmark Kabel-TV.
Indskud
Fra kr. ca. 4.000,- til 13.200,-
Størrelse
Varierer fra 53 kvm. til 116 kvm. alt efter antal rum.
Antal boliger
114 boliger samt 12 Hybler.
Alle rækkehuse har egen have.
Husdyr
Det er tilladt at holde en hund eller en kat.
Opført
September 1976 - december 1977. /cm71
Skoler m.v.
Daginstitutioner, skoler og et gymnasium ligger inden for kort afstand. Der er mange legepladser i området.
Fritid og Fælles- faciliteter
Nærliggende idrætscenter med svømme-, skøjte-, og boldhal. Dag- og aftenskole, edb-værksted, bibliotek, kirke, m.v. ligger inden for kort afstand af området.
Indkøbs- muligheder
Der er et lokalt forretningscenter (Friheden) med supermarked og dagligvarebutikker samt lægecenter og tandlæge.
Med S-tog fra Avedøre Station er der kun 10 - 15 minutter til de store indkøbscentre i Ishøj og Hundige.
Transport
S-tog til København og Køge hvert 10. minut. Det tager ca. 12 minutter til Københavns Hovedbanegård.
Afdelingen består af
114 Familieboliger
12 Ungdomsboliger
0 Ældreboliger
0 EnkeltværelserBeliggenhed
Frydenhøjparken 253, 2650 Hvidovre
Internetforbindelse
Nej
Antenneforening
Nej
Vaskeri
Nej
Porttelefon
Nej
-
Boligorganisationen
Udlejer
Andelsboligforeningen Frydenhøjparken
Havneholmen 21
1561 København VAndelsboligforeningen Frydenhøjparken har boliger i disse postnr/kommuner
2650 Hvidovre
Antal boliger
126
Telefon
35448080
Antal afdelinger
1
Boligorganisationen råder over
114 Familieboliger
12 Ungdomsboliger
0 Ældreboliger
0 EnkeltværelserOm boligorganisationen
Disse oplysninger vil blive indberettet senere