
Sømoseparken
2750 Ballerup 1 værelse 33 m2
Venteliste
Boligudgifter
Husleje pr. måned
3.384 kr.
Indskud
0 kr.
Forbrugsafgifter pr. måned
Ikke oplyst
Depositum
10.152 kr.
Boligstøtte
På borger.dk kan du beregne om du kan få boligstøtte til denne bolig.
Gå til borger.dk's beregnerDen viste boligudgift er den aktuelle.
Der kan ske ændring af huslejen ved genudlejning
Den viste boligudgift er den aktuelle.
Der kan ske ændring af huslejen ved genudlejning
3.384 kr. Pr. md
Skriv mig opOm boligen
Boligtype
Ungdomsboliger
Opførelsesår
1991
Beliggenhed
Sømoseparken 80, 2750 Ballerup
Udlejer
DUAB
Ejer
DUAB
Husdyr
Husdyr ikke tilladt
Boliger af denne type hos udlejer
82 Ungdomsboliger
Byggeritype
Etage
Ledige af denne type hos udlejer
Ingen ledige
Handicapvenlighed
Øvrig info
-
Opskrivning
Klik på den blå knap for at gå til opskrivning ved DUAB. Hvis der står 'Skriv mig op ved udlejer' på knappen betyder det, at DUAB ønsker at modtage ønsker om opskrivning via deres eget website. Du vil i så fald blive sendt videre til DUABs hjemmeside. Hvis der står 'Kontakt udlejer' på knappen betyder det, at DUAB foretrækker at modtage ønsker om opskrivning via email. Du vil i dette tilfælde kunne skrive til DUAB via en kontaktformular.
Opskrivningsregler
Den valgte bolig er en ungdomsbolig. Hvis du ønsker at søge en ungdomsbolig, skal du være under uddannelse, være i lære, i praktik, trainee eller have en elevplads. Eller du skal have såkaldt særligt behov. Kontakt evt. boligorganisationen for de nøjagtige opskrivningsregler.
Bemærk, at du kan søge bolig i denne afdeling efter reglerne om fleksibel udlejning, hvis du opfylder et af disse kriterier
- Ung i arbejde
- Ung under uddannelse
Anvisning af boliger følger reglerne om udlejning for almene boliger
-
Ventetid
Det er ikke muligt at angive en egentlig ventetid, da der er mange ting, der spiller ind. Fx kan man i nogle afdelinger komme først i køen, hvis man er i en bestemt situation, og dermed få en bolig hurtigere end ellers. Det kaldes for fleksibel udlejning.
-
Om ejendommen
Afdeligens navn
5, Lautrupvang
Om afdelingen
Lautrupgårdkollegiet ligger i naturskønne omgivelser tæt ved Ingeniørhøjskolen i København (IHK).
Boligen er kategoriseret som C - lang ventetid (7-12 måneder).
Kollegiet er opført som en firelænget bygning i to etager omkring en atriumgård. Boligerne er henholdsvis 1-, 1½- og 2-værelses lejligheder, med eget køkken og bad/toilet.
Ved siden af kollegiet ligger Sømosen, der med et net af omkringliggende små stier er meget velegnet til gå- og løbeture. En kort cykeltur fra kollegiet ligger Vestskoven og Hareskoven. Der er mulighed for at dyrke mange rekreative aktiviteter i området, bl.a. kanosejlads, fiskeri og ridning.
Der er gode muligheder for offentlig transport med bus.
Lautrupgårdkollegiet stod færdigt i 1991, efter at initiativet til byggeriet var blevet taget af De Studerendes Råd og videreført af bestyrelsen ved IHK.
Baggrunden for byggeriet var først og fremmest et ønske om at skaffe flere boliger til de studerende ved Ingeniørhøjskolen. Derudover ønskede IHK at udvide den internationale udveksling af undervisere og studerende, hvilket ville medvirke til et øget behov for midlertidige boliger i nærheden af Ingeniørhøjskolen.
Da området præges af kraftig vækst i kontor- og industrikomplekser, bliver der stadig bedre muligheder for at finde fagligt relevante studiejobs, såvel som projekt- og praktikforløb i nærområdet.
Du kan læse meget mere på kollegiets hjemmeside www.lgk.dkhttp://www.lgk.dk/.
Du kan også læse en personlig beretning/standardpage.asp?id=C6B3BBE8-DC8C-40B9-A2D7-4FF46536E8CB fra kollegiet.
Facts
Husdyr er ikke tilladt.
Der må gerne bo børn.
Der kan søges boligsikring.
Varme:Inkluderet i huslejen
Vand: Inkluderet i huslejen
El:Betales direkte til leverandør.
Antenne:Betales over huslejen
Internet:Betales over huslejen
Depositum:3 måneders nettoleje + 50 kr.
Administrator: UBSBOLIG A/S, www.ubsbolig.dkhttp://www.ungesboligservice.dk
Kontrakter udsendes elektronisk til din angivne emailadresse. Vær opmærksom på, at nogle spamfiltre vil opfange sådanne mails og det derfor kan være en god idé at tjekke spamfolderen regelmæssigt.Afdelingen består af
0 Familieboliger
96 Ungdomsboliger
0 Ældreboliger
0 EnkeltværelserBeliggenhed
Sømoseparken 80, 2750 Ballerup
Internetforbindelse
Ja
Antenneforening
Ja
Vaskeri
Ja
Porttelefon
Ja
-
Boligorganisationen
Udlejer
DUAB
Jernbanegade 4, 4.
1608 København VDUAB har boliger i disse postnr/kommuner
3650 Ølstykke
2300 København S
6000 Kolding
2750 Ballerup
4000 Roskilde
4600 Køge
4700 Næstved
1801 Frederiksberg C
2000 Frederiksberg
3460 Birkerød
3000 Helsingør
3400 Hillerød
1953 Frederiksberg C
1910 Frederiksberg C
2200 København N
Antal boliger
2.079
Telefon
33111100
Antal afdelinger
26
Website
http://www.duab.dkBoligorganisationen råder over
88 Familieboliger
1.859 Ungdomsboliger
132 Ældreboliger
0 EnkeltværelserOm boligorganisationen
Disse oplysninger vil blive indberettet senere